Creekvine Designs WF27WCLTBB6CVD Cedar 27 in. Wide 6 ft. Cross Legged Picnic Table with -2- 6 ft. Backed Benches
Access the most advanced RSS tools and use them to your advantage. Home & Kitchen
Access the most advanced RSS tools and use them to your advantage.
Creekvine Designs WF27WCLTBB6CVD Cedar 27 in. Wide 6 ft. Cross Legged Picnic Table with -2- 6 ft. Backed Benches Category: Home & Kitchen
Buy Now!
Product Description : : Our 27" Cedar Backyard Bash Cross-Legged Picnic Table with Backed Benches makes it easy for you to enjoy all of the tastes of summer. After you're stuffed with cheeseburgers, hot dogs, potato salad, and countless desserts, you can lean back and relax without leaving the table. And even if it takes awhile to get the strength to walk away, don't worry, because its construction from durable, decay-resistant Red Cedar will let it hold you up for a long, long time. Table: 27"W x 30"H. Tabletop: 1.375" Thick. Table Legs: 25"W. Bench: 24"D x 34"H. Bench Seating: 14"D x 18"H. Bench Legs: 18"W. Bench Back: 16.5"H. Supports: 3.5" Thick. Bench Capacity (ea): 675 lbs. Set Includes: Cross Legged Table and Traditional Backed Benches. Features: Optional Cedar Stain/Sealer - Add'l 28% Fee. Rounded & Sanded Edges. Option of 2" Umbrella Hole. Made in the U.S.A.